Torik Mehmet Vefat Etti..
İşte Güllük Camisi
İşte Marina

Yavuz Demir ile üç personeli sanık durumuna geldi.

Yazdır
Paylaş
Güllük beldesinde yedi işçinin can verdiği kanalizasyon faciasında denetim görevlerini yerine getirmedikleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu personeli hakkında soruşturma izni verildi.
Yavuz Demir ile üç personeli  sanık durumuna geldi.
Muğla’nın Güllük beldesinde yedi işçinin can verdiği kanalizasyon faciasında denetim görevlerini yerine getirmedikleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu personeli hakkında soruşturma izni verildi. Bu arada, tesise olur veren eski Güllük Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir ile üç personeli de, Milas Kaymakamlığı’nın soruşturmaya olur verilmesi sayesinde sanık durumuna geldi. Böylece davada sanık sayısı 25’e çıktı. Yargılamaya yarın Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor. 7 İŞÇİ METAN GAZINDAN ZEHİRLENEREK ÖLMÜŞTÜ Güllük’te geçen yıl 17 Haziran’da kanalizasyon istasyonunda arıza çıkmış, ilkin sorunu gidermek için, sonra da arkadaşlarını kurtarmak amacıyla birbiri ardına kuyuya giren yedi işçi zehirlenerek ölmüştü. Bilirkişi raporuna göre facia göz göre göre gelmişti. Kaba pisliklerin bir kuyudan diğerine geçmesini önleyebilmek için kullanılan elevatör kırılmış, kumanda panosu paslanmıştı. Sistem dört yıldır bozuk olduğu için bir işçi su geçirmez tulum giyerek merdivenlerden kuyuya iniyor, ızgarada birikmiş pislikleri eliyle temizleyip yukarıdan sarkıtılan kutuya dolduruyordu. Hiçbir ikaz levhası yoktu. Kapalı alana girecek personel eğitilmemişti. İşçiler 50 TL’lik gaz maskesine bile sahip değildi. Soruşturma sonunda, istasyonu işleten Akfen İnşaat ile buna izin veren İller Bankası personelinin de aralarında olduğu 21 sanık hakkında Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. DAVAYA YARIN DEVAM EDİLECEK Daha sonra aileler, bu projeye imza koyan eski belediye başkanı ve inşaat mühendisi ile iki belediye personeli hakkında da soruşturma açılması amacıyla Milas Kaymakamlığı’na başvurmuştu. Kaymakam Fuat Güler, bilirkişi raporunda, istasyonun faaliyete geçmesine olur veren geçici kabul tutanağında imzası yer alan eski Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir ve üç personel hakkında soruşturma izni verdi. Böylece sanık sayısı 25’e çıktı. Son olarak aileler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu üyeleri hakkındaki kovuşturmaya yer olmadığına dair karara Muğla Sulh Ceza Mahkemesi’nde itiraz etti. Mahkeme, “denetim görevlerine yerine getirmedikleri” için kurum yetkilileri hakkında soruşturma yürütülmesi gerektiğine hükmetti. Davaya yarın Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor.30 haziran pazar günü Güllük'te toplanan yaklaşık 200 kişilik grup zaman zaman sloganlarla zaman zaman sessiz,zaman zaman gözyaşlarıyla ulaştılar binanın önüne. Bir siyah çelenk ve sessiz bir saygı duruşu. Dediler ki; unutmayacağız!-unutturmayacağız!

 

Güllük'teki Facianın İlk Duruşması Yapıldı

gullukteki-facianin-ilk-durusmasi-yapildi
 

Milas Güllük'te yedi işçinin öldüğü iş cinayetiyle ilgili görülen davanın ilk duruşmasında, mahkeme Akfen şirketinin yöneticilerinin duruşmaya gelerek ifade vermesine lüzum duymadı. 
01 Haziran 2014 Pazar 02:10

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen davanın ilk duruşmasına sanık İller Bankası yetkilileri ve ölen işçilerin aileleri katıldı.

 

İller Bankası yetkilileri bu model bir arıtma istasyonunda proje tipinin mekanizasyona dayalı olduğunu, arıza dışında 12 metrelik kuyuya kimsenin indirilmemesi gerektiğini söylediler. Tanık işçiler ise yıllardır kuyunun elle temizlendiğini ve mekanizasyonun çalışmadığını belirtti.

Ailelerin avukatlarının bugüne kadar Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Müfettişleri'nin tesiste hiçbir denetim yapılmamış olduğu yönündeki ifadeleri de dikkate alınarak Çalışma Bakanlığı'na terfi istasyonlarında denetim yapıp yapmadıklarının sorulmasına karar verildi.

 

Avukatların tutuklama talebini ve farklı illerdeki tüm sanıkların mahkemede ifade vermesini reddeden hakim, işyeri yöneticilerinin, talimatla ifadelerinin alınmasına karar veridi. Bir sonraki duruşma 19 Eylül'de gerçekleştirilecek.
 

17 Haziran 2013'te Akfen Şirketi'nin işlettiği atıksu terfi istasyonunda, atık malzemesini almak için asansör olmaması nedeniyle kuyuya inen bir işçinın ardından ona bakmak için inen beş işçi ve işletme müdürü gazdan zehirlenerek  hayatını kaybetmişti.

 

Savcılık, beşi Akfen yöneticisi, 16'sı İller Bankası yetkilileri 21 şüpheli hakkında "taksirli ölüme sebebiyet vermek" iddiası ile 15 yıla kadar hapis cezası istiyor. 


Olayla ilgili bilirkişi raporunda, tesisin havalandırma sisteminin ve gaz ölçüm aletinin olmadığı, asansörünün ise dört yıldır çalışmadığı bildirildi. 

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ

ANKETİMİZİ OYLAYIN

2017 Anayasa Değişikliği ile ilgili Referandumda cevabın ne olacak?
HAYIR
% 75
EVET
% 20
BOŞ
% 5
 
Firma Rehberi Seri İlanlar
© Copyright bahraga. Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Hazırlama : Goksel captain